Projekt on-line databázy súčasného slovenského vizuálneho umenia s názvom ARTBASE vychádza z pôvodného určenia Kunsthalle Bratislava (KHB) ako Slovenského centra vizuálnych umení, ktorého úlohou malo byť aj vedeckovýskumné mapovanie a dokumentácia umenia. Vzhľadom na finančnú, ako aj prevádzkovú náročnosť zriadenia a správy fyzického archívu, resp. knižnice, KHB v roku 2018 prichádza s novou koncepciou on-line odbornej databázy. Tá sa nateraz javí ako reálna, pričom už vo svojej forme zohľadňuje podmienky výmeny, šírenia a dostupnosti informácií v 21. storočí.
Existencia špecializovanej databázy v on-line forme nachádza opodstatnenie nielen v dopyte výtvarnej obce či širšej komunity domácich a zahraničných teoretikov umenia, ale aj vo vzťahu k inštitúcii KHB a jej kľúčovému poslaniu – edukovať, sprístupňovať a zviditeľňovať súčasné vizuálne umenie. Zámer vybudovať databázu priamo na webovom sídle KHB má preto vysoký potenciál zhodnotiť etablujúcu sa značku KHB v medzinárodnom prostredí a jej prostredníctvom podporiť poznanie aj hlbší záujem o slovenské vizuálne umenie.
V roku 2018 sa vďaka prioritnému projektu MK SR a menšiemu grantu Bratislavského samosprávneho kraja podarilo spustiť prvú fázu projektu, ktorá obsiahla najmä vznik samotnej on-line platformy. Na jej koncepcii, štruktúre a dizajne sa podieľal interný tím KHB (Nina Vrbanová, Katarína Trnovská a Eva Šimovičová). Programátorsky vznik a vývoj databázy zastrešil kolektív lab.SNG. Autorom pracovného názvu, ktorý vychádza z jazykovej fúzie slov „umenie“ a „databáza “, je Marián Tesák ml.
Databáza predstavuje niekoľko autorít – profilov vybraných slovenských umelcov, ktorých na spracovanie a zaradenie do projektu odporučila medzinárodná odborná komisia. Autorita či profil umelca pritom tvorí centrálnu os databázy. Jeho členenie a obsah (základná biografia, textová charakteristika, výberová fotodokumentácia, videoprofil, doplnkové materiály) sú koncipované s cieľom podať konzistentný obraz o tvorbe autora.
Dôležitou črtou databázy je tiež jej bilingválne vyhotovenie. Dvojjazyčnosť textového obsahu vychádza z povahy KHB ako medzinárodne orientovanej inštitúcie a zároveň sleduje cieľ komunikovať naše umenie a jeho kvality smerom do zahraničia. Medzinárodné renomé, aktivita i potenciál umelcov pritom tvoria jedno z hlavných kritérií ich výberu a zaradenia do obsahu databázy. Všetky hodnotiace kritériá aj profily jednotlivých členov komisie uvádzame v sekcii „Komisia“. Sme radi, že členstvo v tomto poradnom orgáne hneď v úvode prijali popredné osobnosti teórie umenia, kritiky a tiež galerijných inštitúcií v rámci krajín V4.
Perspektívou projektu databázy je z dlhodobého hľadiska vytvorenie kompaktného a odborne vysoko relevantného zdroja textových aj obrazových informácií o slovenskom vizuálnom umení. Databáza ponúka odborne garantovaný a kvalitatívne selektovaný (s ohľadom na medzinárodný potenciál projektu) prehľad umelcov, ich tvorby, medzinárodných spoluprác a pod., pričom je určená predovšetkým odborníkom (teoretikom, kritikom, kurátorom, záujemcom o kontextualizáciu slovenského a zahraničného umenia), ale aj širšej verejnosti ako zdrojový prameň edukácie v tejto oblasti.
Nina Vrbanová
iniciátorka a autorka koncepcie projektu
Bilingválna databáza ARTBASE je on-line výberová platforma reflektujúca stav a vývin súčasného slovenského vizuálneho umenia. Časovo je obsah databázy determinovaný obdobím od druhej polovice 20. storočia (autori narodení po roku 1950), pričom dôraz sa kladie na mapovanie aktuálnej kondície slovenskej výtvarnej scény.
Základnú štruktúru databázy určujú heslá „umelci“, „skupiny“, „teoretici“ a „priestory“. Tie sa ďalej členia podľa charakteru obsahu radeného v postupnosti – biografia, teoretická reflexia (text), galéria reprodukcií diel, zoznam výstav (výber), bibliografia (výber) a archív dokumentačných materiálov.
Unikátny obsah databázy tvoria teoretické reflexie a od roku 2019 aj video profily umelcov, ktoré vznikajú špeciálne pre projekt ARTBASE. Autormi textových profilov sú domáci a zahraniční teoretici vizuálneho umenia, ktorí sa tvorbou daného autora zaoberajú prevažne dlhodobo. Korektnosť údajov (názvy, datovanie, kredity) uvádzaných v textoch sa zabezpečuje overovaním u dotyčných autorít.
Úplnosť a relevanciu profilov zaručuje taktiež dlhodobá a kontinuálna spolupráca s vybranými autoritami, ktoré prispievajú cenným dokumentačným materiálom z osobných archívov. Údaje o dielach a ich digitálne reprodukcie sa preberajú a pravidelne aktualizujú zo systému CEDVU (Centrálna evidencia diel výtvarného umenia).
Primárnym editorským zámerom autorov databázy je priebežná aktualizácia obsahu ARTBASE, aby portál nestrácal na atraktivite aj pre pravidelných návštevníkov.
S cieľom vysokej odbornej kredibility, medzinárodnej spolupráce, ale aj viacpohľadovosti na slovenské vizuálne umenie sa v roku 2018 zostavila prvá päťčlenná komisia na výber autorít databázy. Funkčné obdobie komisie je tri roky, pričom jej členovia nateraz reprezentujú oblasť a umelecko-historický kontext krajín V4.
Hlavnou úlohou komisie sú nominácie autorít (hesiel) určených na spracovanie a zaradenie do databázy. V pilotnej fáze projektu komisia vyberala zo zoznamu tridsiatich umelcov a umelkýň, ktorý navrhol odborný tím Kunsthalle Bratislava. Každý člen komisie nominoval desať autorít – ich mená zaslal správcovi databázy formou elektronického hlasovania. Do finálneho výberu za rok 2018 postúpilo šesť osobností so ziskom väčšinového počtu hlasov.
Pri výbere autorít bolo úlohou komisie sledovať hodnotiace kritériá, ktoré nadväzujú na povahu a celkové zameranie projektu. Počet autorít spracovaných v roku 2018 predstavuje prvotnú fázu projektu. V ďalších rokoch je ambíciou spracovať a zaradiť do databázy pätnásť až dvadsať nových hesiel ročne. Rozširovaniu obsahu bude prispôsobená aj predselekcia umelcov a umelkýň, pričom nateraz nezaradené heslá sa automaticky prenesú do ďalších hlasovaní.
Všetky práva vyhradené. Žiadna časť databázy sa nesmie nijakou formou reprodukovať, kopírovať alebo rozmnožovať bez predchádzajúceho súhlasu prevádzkovateľa ARTBASE.